Gel Matic Mjukglassmaskin, Giotto 12 - m. pump och uppvärmning

I lager.

238 000 kr

Mjukglassmaskin från Italienska Gel Matic

På bilden ovan ser ni den lite smalare Giotto 11 (utan volympump) och den nya Giotto 12 (med volympump). Båda modellerna har uppvärmning* (pastörisering*) och går tyvärr inte välja bort. Uppvärmningen påverkar glassen både vad det gäller smak och färg. Så tänk på det innan ni väljer den funktionen. 

*Den nya modellen Giotto 12 har både pump och uppvärmning/pastörisering (egentligen är det felaktigt att säga pastörisering då den bara går upp till +65°c)

Denna produkt kräver tidigare erfarenhet, utbildning eller en analytisk förmåga för att det ska fungera och bli ett bra resultat. Om du inte har något av ovan så rekommenderar vi att du utbildar dig eller din personal inom området.

Vi kan även sätta ihop support och service avtal ifall man har behöver det. 


Denna maskin är luftkyld. Detta innebär att:

Maskinen kräver 40cm fritt utrymme runt om. Maskinen klarar inte av att ställas i ett litet utrymme. 

Maskinen kräver ett luftflöde på ca 200liter/minut. 

Maskinen kräver i regel en gen 10 amp säkring. 

Om du inte har ovan rekommenderar vi en vattenkyld modell. Det finns vattenkylda som fungerar från ca 180tkr. Allt under det avråder vi från.