Mibrasa Parrilla GMB 100-2GR – öppen restauranggrill med två galler
Mibrasa importeras av Northlink Nordic AB, tel 08-200 190 – www.nlnagent.com
GMB 100-2GR – Slim Double – har samma bredd som GMB 100 men två separata galler på 435 × 460 mm som kan höjas och sänkas var för sig. Två tillagningszoner i samma eldstad: kocken kan hålla en sida på hög värme för bränning och den andra lågt för långsammare arbete.
Parrillan är en öppen grill över levande eld. Gallren hänger i ett kedjedrivet höj- och sänksystem, så kocken flyttar maten närmare eller längre från glöden i stället för att reglera elden. Eldstadsbotten är fodrad med eldfast tegel som lagrar värmen och tål att man eldar med ren ved.
Specifikation
| Grillyta | 2 × 435 × 460 mm, separat höj- och sänkbara |
| Yttermått B×D×H | 1127 × 700 × 1043 mm |
| Upptändningstid | 30 minuter |
| Arbetstemperatur | 250 °C |
| Artikelnummer | GMB100-2GR |
Nettovikt och kolåtgång saknas i Mibrasas datablad för denna modell – kontakta oss så tar vi fram uppgifterna från fabrik.
Tillval
Underskåp, stativ, vertikalt galler med krokar, rostfritt lock, hörnplåtar, swivelkrokar, espetokit, gastronormkit samt rostfria eller galvade hjul.